بنیاد ایران‌شناسی

شعبه آذربایجان شرقی - تبریز

جواد فكوری

گروه مشاهير ملي

رشته مبارزه علیه استعمار

محل تولد محله چرنداپ شهر تبریز

تاریخ تولد دی ۱۳۱۷

محل مرگ در راه برگشت از جبهه

بر اثر سقوط هواپیما

تاریخ مرگ ۷ مهر ۱۳۶۰

رسته نظامی نیروی هوایی

درجه سرتیپ

فرماندهی فرمانده نیروی هوایی

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران

عملیاتهای مهم عملیات كمان 99

عملیات H3

سرتیپ جواد فکوری فرمانده نیروی هوایی و سپس وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران بود.

او در سال ۱۳۱۷ در محله چرنداپ شهر تبریز در یک خانواده مذهبی متولد شد.

پدرش فردی مذهبی و از کاسب های جزء بود. به دلیل این که کارش رونق نداشت، به همراه خانواده به تهران عزیمت می‌کند. جواد در این موقع دوران کودکی را سپری می‌کند. پس از طی شدن دوران کودکی، برای گذراندان دوره تحصیلات ابتدایی وارد مدرسه اقبال می‌شود و پس از آن تحصیلات متوسطه خود را در دبیرستان مروی تهران آغاز و در سال ۱۳۳۷ مدرک دیپلم خود را با موفقیت کسب می‌کند.

فکوری در سال ۱۳۳۸ در کنکور سراسری شرکت کرده و در رشته پزشکی پذیرفته شد ولی به خاطر علاقه زیادی که به خلبانی داشت، با انصراف دادن از تحصیل در دانشگاه در مهر ماه همین سال وارد دانشکده خلبانی نیروی هوایی شد. پس از گذراندن دوره مقدماتی پرواز، اولین پرواز مستقل خود را درسال ۱۳۳۹ با هواپیمای T-33 بر فراز آسمان دوشان تپه در وضعیت های مختلف و به مدت یک ساعت و نیم با موفقیت انجام داد.

فکوری پس گذراندن این دوره، برای تکمیل آموزش به آمریکا اعزام شد و پس از یک سال و نیم با ۲۶۳ ساعت آموزش پرواز، موفق به اخذ گواهینامه خلبانی هواپیمای شکاری بمب افکن اف ۴ شد و پس از بازگشت به ایران، با درجه ستوان‌دومی در پایگاه یکم شکاری مشغول به خدمت شد و پس از مدتی به پایگاه هوایی شیراز منتقل شد و در گردان تاکتیکی شکاری مشغول به خدمت شد.

او در سال ۱۳۴۳ ازدواج کرد که ثمره این ازدواج دو فرزند پسر و یک دختر است (انوشیروان -آلاله و علی). در طول این مدت وی به پایگاه های مختلف سفر می‌کرد. ابتدا پایگاه مهرآباد، سه سال پایگاه همدان،‌ سه سال در تهران، هشت سال در شیراز.

وی دوره‌های تکمیلی خلبانی، مدیریت خلبانی (اف ۴)، فرماندهی گردان هوایی و فرماندهی ستاد را با موفقیت طی کرد. فکوری دو بار برای تحصیل به آمریکا رفته‌است بار اول پایان آن در سال ۱۳۴۲ بود و بار دوم آن در سال ۱۳۵۶ برای گذراندن دوره ستاد به آمریکا رفته بود. با تمام شدن دوره در اسفند ۵۷ به‌ایران برگشت.

فکوری در دوران خدمتش در ارتش به عنوان فردی مذهبی شناخته می‌شد. در تبریز درگیری با حزب خلق مسلمان آغاز شده بود و جواد فکوری فرمانده مقابله با آنها بود. ۴۸ ساعت او را گروگان گرفته بودند. بعد از ماموریت تبریز و سرکوب حزب خلق مسلمان به فرماندهی پایگاه یکم فرودگاه مهرآباد منصوب شد.

پیش از آن فرماندهی پشتیبانی پایگاه دوم شکاری- فرماندهی پایگاه دوم شکاری- فرماندهی پایگاه یکم شکاری- معاون عملیاتی نیروی هوایی را به عهده داشت و بعد از یک ماه فرمانده نیروی هوایی شد. یک سال بعد و پس از تشکیل کابینه محمد علی رجایی با حفظ سمت به عنوان وزیر دفاع برگزیده شد. یک سال و چند ماه وزیر بود و پس از اینکه سرهنگ معین پور به فرماندهی نیروی هوایی گمارده شد، وی مورد تشویق قرار گرفت و به سمت مشاور جانشینی رئیس ستاد مشترک ارتش انتخاب شد.

جواد فکوری در طرح عملیات كمان 99 و عملیات H3 شرکت داشت.

سرتیپ فکوری در ۷ مهرماه سال ۶۰ در راه برگشت از جبهه بر اثر سقوط هواپیما درگذشت.

سایر موارد:

مشاهير ملي

مشاهير ملي

منابع:

کلیه حقوق برای وب سایت بنیاد ایران شناسی محفوظ است. ©١٣٩5

نشانی: تهران، خیابان شیخ بهایی جنوبی، خیابان ایران شناسی، شهرک والفجر

طراحی و اجرا: اداره رایانه و فناوری اطلاعات